— Genel —

Çam kozalağından yılbaşı ağacı

Hobi ve geri dönüşüm hakkında bloga bir kendin yap kategorisi ekleme kararı aldım bugün. Oldum olası severim ufak tefek objeleri farklı objelere dönüştürmeyi, kullanılmayan malzemelerden farklı şeyler üretmeyi.. Bugünkü yazımız da bir kendin yap projesi: Kurumuş bir çam kozalağının şirin bir yılbaşı ağacı mumluğa dönüşümü..

Çam ağaçları ve kozalağın görüntüsünü hep sevmişimdir. Ne zaman bir kozalak görsem alıp saklayasım gelir, hatta aldıklarım bile var evde.. Bu blog konusunu oluşturan şirin kozalağımız da Adilhan’daki küçük tatilimizden hatıra.. Konu açılmışken değinmek isterim ki; Adilhan çoğu kişi tarafından keşfedilmemiş bir cennet.. Saroz’un dibinde denizinin güzelliği ayrı, büyük çam ormanlarının güzelliği ise apayrı.. Serin çam ormanlarında bir kamp alanı olsaydı ne harika olurdu.. Merak edenler için çektiğim bir kaç foto:

Şimdi gelelim bizim minik kozalaklarımıza.. Bu minik kozalak süslendikten sonra çok sevdiğim birine hatıra olarak hediye edilecek.. Yılbaşına daha çok var ama siz de kozalakların ağaçlarına veda zamanı olan bu yaz aylarında böyle hediyeler hazırlayabilirsiniz. Kozalaklar nemli ortamlarda kapanıp kuru ortamlarda açılırlar. Eğer bulduğunuz kozalağın kapalı olan kısımlarının da açılmasını istiyorsanız fırınlayıp kurutabilir, ya da kapanmasını istiyorsanız ıslatıp nemli iken bir poşete bağlayıp bekletebilirsiniz. Kozalağın bu  düzeni giyim ve elektronik sektörü gibi sektörlere ilham olmuş, aynı iki katmanlı yapıdan hareketle üretilen kıyafetler üretilmeye başlanmıştır.

Kapı süslerinden panolara birçok kullanabileceğiniz alan olan kozalakların şimdilik iki farklı yılbaşı ağacına dönüşümünü paylaşıyorum.

Süslü yılbaşı ağacı mumu

Malzemeler

  • Bir adet kozalak
  • Akrilik çeşitli renkli boyalar
  • Bir adet tea-light mum
  • Yassı uçlu bir fırça
  • Silikon tabancası

İlk olarak kozalağımızın aralarını kabuk ve yabancı maddelerden temizledikten sonra yeşil akrilik boya ile yassı uçlu bir fırça yardımıyla kozalağımızın her yerini boyuyoruz. Benim kozalağım çok kuru olduğu için iki kat boyamak zorunda kaldım ama ağaçtan düştükten kısa bir süre sonra bulduğunuz henüz çok kurumamış bir kozalakta tek kat boyamak yeterli oluyor. Aslında kozalakları içine sığabileceği bir boya kutusuna daldırarak boyamak daha pratik bir yöntem ancak o büyüklükte birçok boyaya sahip olmak daha maliyetli olduğu ve evdeki malzemelerle yapılan hobi projelerinin amacına hizmet etmediği için, araları kolayca boyayabileceğiniz yassı uçlu bir fırça tavsiye ediyorum.

Yeşile boyama işleminin ardından kısa bir süre boyanın kurumasını bekleyip çeşitli renklere fırçamızın arka kısmını batırıp nokta koymak istediğimiz yerlere dokundurarak yılbaşı ağacımızın rengarenk süslerini tamamlıyoruz. Tüm boyama işlemlerinin tamamlanmasının ardından kozalağımızı kurumaya bırakıyoruz.  Sabırsız bir insan olarak ben bir saat bekleyebildim ama yeterli de oldu. Siz daha çok da bekletebilirsiniz.

Sonra küçük mumu sıcak silikon yardımıyla ağacımızın en üstüne yapıştırıyoruz. Ben kozalağımın üstten bir kaç parçasını keserek mumu yerleştirdim. Mumun etrafını da kahverengi boyadım. Tea-light mumların etrafındaki metal kısmı fırça ile sürtmek yerine pompomlayarak boyarsanız hem daha pratik olur, hem de daha doğal ve pürüzlü bir yüzey oluşur. Sonrasında verniğimizi hem kozalağın üzerine hem de mumun boyadığımız kısımlarına yine fırça yardımıyla pompomlayarak uyguluyoruz. Benim elimde su bazlı vernik vardı, ancak başka bir vernik çeşidi ile daha parlak bir görüntü elde edilebilir.

Son olarak biraz daha ışıltı katmak için ben etrafına sarı boncuk dizisini sardım. Ama sarmadan da gayet hoş görünüyor. Evdeki kullanmadığım cam kapaklı şekerliğin içine yerleştirerek ablam kadar sevdiğim yengeme hediye etmek için hazırlandı. Bu şekilde kullanılınca tozlanmasının önüne geçebilirsiniz.

Yılbaşı ağacı kar küresi

Malzemeler

  • Bir adet kozalak
  • Kullanılmayan bir kavanoz
  • Hindistan cevizi
  • Tutkal
  • Silikon tabancası

Bir önceki örnekteki gibi kavanozun içine sığabilen bir kozalağımızı yeşil renge boyuyoruz.

Ardından uç kısımlarının alt ve üstüne şeffaf bir tutkal sürerek hindistan cevizini üzerlerine döküyoruz. Burada kullandığımız tutkal türünün önemli olmadığını düşünüyorum. Benim elimde peçete tutkalı vardı, sizin de evinizde bulunan başka bir tutkal çeşidi ile deneyebilirsiniz. Şeffaf olması yeterli..

Dökerek yapıştırdığımız hindistan cevizi ve tutkal kuruduktan sonra kavanozumuzun kapağının iç kısmına kozalağımızı sıcak silikonla yapıştırıyoruz. Ben çevresine yeni yıl dileklerimi de yazıp yapıştırdım. Bu şekilde yeni yıl hediyenize iyi dileklerinizi de ekleyebilirsiniz.

Kavanozun içine de bir miktar hindistan cevizi döküyoruz. Ben biraz da parıltılı boncuk koydum.

Sıcak silikon kuruduktan sonra kapağı ters çevirerek kavanozumuzu kapatabiliriz. Kar küremiz hazır.. Ben yılbaşı ruhunu yansıtması amacıyla şerit şeklinde keçe keserek çevresini sarıp süsledim. Kavanozu kapadığımda farkettim ki dilek yazdığım kartonlarımı daha büyük kesmeliymişim, çünkü kapak nedeniyle sadece üstten bakıldığında görülebiliyorlar. Eğer siz de yeni yıl dileklerinizi içeren kartonlar yapıştırmak istiyorsanız daha büyük ebatlarda hazırlamanızı tavsiye ederim:)

Boyanın kurumasını bekleme kısımlarını saymazsak iki kozalağı süslemek toplam 20 dakikamı aldı. Hem pratik hem de düşük maliyetle tamamen evdeki malzemelerle hazırlanabilen iki hediye objemiz oldu.

Yerde bulunan bir kozalak, yeni yıl sofralarınıza renk katacak objeye dönüştü. Bunlardan bir kaç tane daha yapmak istiyorum, diğer kozalaklarımı  da değişik süslemelerde kullanacağım. Diğer yaptıklarımı da paylaşırım, hatta fikirlerinizi de kabul ederim. 😉 Siz de hobi ve süsleme konusunda farklı fikirlere pinterest aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Şimdi en yakın çam ağacının altında alın soluğu.. Hobi olarak kozalak süslemeseniz de mis gibi kokusunu ve serinliğini hissedersiniz. ;)Keyifli günler dilerim..

19.08.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir