— Genel —

Çocuklarda tuvalet eğitimine başlamanın kuralları

Tuvalet eğitimine geçiş annelerde her zaman korkulu bir rüya olarak başlayıp, çoğunlukla başarının verdiği mutlulukla biter.. Çoğunlukla dememin sebebi bir kısmında tuvalet eğitimine başlama girişiminin sonraki bir tarihe ertelenmesi kararıdır, ki bu da bence anne-çocuk ilişkisine zarar vermemesi sebebiyle bir başarıdır. Bu dönemde annelerin ve hatta çocuğun çevresindeki herkesin azami sabır göstermesi gerekli.. Ne kadar sürerse sürsün sonuçta bebeğinizle birlikte imza attığınız unutulmaz bir başarı olacak!..

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı?

Uzmanlar çocuklarda tuvalet eğitimine başlamanın 12-36 ay arasında, çocuğun gelişimine göre uygun bir zamanda yapılabileceğini belirtiyor. Ayrıca erkek çocuklarda kız çocuklara göre gerekli şartların daha geç tamamlanabileceğini belirtilmektedir. Bu dönemde artık ayağa kalkan ve kendi ihtiyaçlarını giderme hevesinde olan benmerkezci bebeğiniz uygun yöntemlerle yaklaşıldığı takdirde tuvalet eğitimini başarıyla tamamlayabilecektir. Ancak burada ‘çocuğun gelişimine göre’ kısmının altını çizmek gerek.. Bu noktada hem fizyolojik hem psikolojik gelişimden bahsetmeliyiz. Çocuğunuzun fizyolojik olarak kas gelişimini tamamlamış, psikolojik olarak tuvalet eğitimine başlamaya hazır ve gelişimsel olarak kendini ifade etme becerilerini kazanmış, aynı zamanda buna istekli olması gerekir. Bu şartların sadece bir tanesinin bile uygun olmadığı durumlar, annenin gereksiz yere kaygılanmasına ve çocuğu hazır olmadığı bir şeye zorlamasına, anne-çocuk ilişkisinde yıpranmaya ve bu dönemde benmerkezciliği tavan yapmış çocukta başarısızlık düşüncesinin gelişmesine neden olabilir.

Tabiki çocuk kadar anne de bu döneme hazır olmalı.. Annenin psikolojik olarak bu döneme hazır olmadığı, gereken sabrı gösteremediği, stresli ve kaygılı olduğu dönemler; çocuğun da stresli bir tuvalet eğitimi geçirmesine, başarısızlığa hatta çocukta yeniden deneme konusunda korkuya bile neden olabilir.

Oğlumun tuvalet eğitimi

Oğlumla tuvalet eğitimine geçişimiz 27 aylıkken, iki haftalık izin dönemimde başladı ve ilk haftanın sonunda eğitimimizi başarıyla tamamladık. Ben bu durumu ikimizin de buna hazır olmasına bağlıyorum. Çünkü sabahları uyandığında bezi çoğu zaman kuru oluyordu ve gün içinde sürekli bezini çekiştiriyordu. Tabiki bu konuda en büyük başarı oğlumun.. Kızım henüz 17 aylık olduğu için tuvalet eğitimine başlamadık. Şuan sadece anladığı kadarıyla anlatmaya çalışıyoruz. Ama önünde ağabeyi gibi bir örnek olduğu için daha kolay geçeceğini tahmin ediyorum. Kendimizi hazır hissedip o aşamaya geldiğimizde yeni bir yazı daha yayımlayacağım.:)

Tuvalet eğitimi ne kadar sürer?

Çocuğu ile tuvalet eğitimine başlayacak olan her annenin ilk yaptığı şey süre konusunda bir beklenti oluşturmaktır. Uzmanlar tuvalet eğitiminin 4-6 hafta arası sürebileceğini, bu sürenin her çocukta farklılık gösterebileceğini ve süre konusunda beklenti içinde olmanın annede gereksiz kaygılara neden olarak bu süreci olumsuz etkileyebileceğini söylemektedirler. Annelerin böyle bir beklenti içine girmelerinde arkadaş ve aile çevresinin de baskısı azımsanmayacak derecededir. Ancak hiçbir ebeveynin aklından çıkarmaması gereken konu her çocuğun özel olduğu ve hiçbir zaman başka çocuklarla veya başkalarının çocukluklarıyla kıyaslanmaması gerektiğidir. Bu nedenle tuvalet eğitiminde harcadığınız süre değil; çocuğunuza bu geçiş döneminde verdiğiniz destek ve katettiğiniz yol önemlidir..

Tuvalet eğitimine başlama ipuçları

  • Çocuğunuz henüz tuvalet eğitimine hazır olmasa bile, anlayabileceği şekilde anlatarak bu sürece geçiş dönemini daha rahat atlatmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin; çişin geldi mi, kakanı mı yapıyorsun gibi yönlendirmelerle farkındalık yaratmanız mümkün.
  • Bu dönemde çocuğunuzun davranışlarına aşırı tepkiler vermemeniz, çiş ve kaka konusunda yaşanan kazalarda sabırlı davranarak çocuğunuzda karşı tepki oluşturmamanız tavsiye edilmektedir.
  • Çocuğunuz sürekli bezini, alıştırma külodunu çekiştiriyorsa bu sürece hazır olduğu anlamına gelebilir.
  • Uzmanlar tuvalet eğitimine başlamada bezin çocuğun hayatından çıkarılarak eğitim verilmesinin daha etkin olacağını, bez takarak veya alıştırma külodu giyerek devam etmenin bu süreci uzatabileceği belirtmektedir.
  • Çocuğunuza bu dönemde kolay çıkarılabilir hafif kıyafetler giydirmeniz sürekli tuvalete gidip gelmelerinizde kolaylık sağlayacaktır. Bazı uzmanlar tuvalet eğitimin yaz döneminde verilmesini çocuğun üzerinde daha az giysi olması sebebiyle önermekte, ancak çocuğun kışın hazır olduğunun farkedilmesi halinde yaza kadar beklenmemesi gerektiğini belirtmektedir.
  • Çocuğunuzun bezini çıkardıktan sonra sık sık ‘çişin var mı?’ diye sormak yerine sık sık tuvalete götürmenin daha iyi bir yol olduğu belirtilmektedir.
  • Çocuğunuz tuvalete oturmak istemiyorsa zorlamamak, eğer daha kolay adapte olmasını sağlayacaksa klozet adaptörü yerine oturak lazımlık almak iyi bir fikir olabilir.
  • Uzmanlar kız çocukların anneyi, erkek çocukların ise babayı rol model almaları sebebiyle tuvaleti kullanırken onları izlemelerinin öğrenme sürecine etkili olduğunu belirtmektedirler.
  • Tuvalet eğitimi sürecinde ev gezmelerine ara vermeniz gerek çocuğunuz gerekse sizde kaygı ve endişeli durumları önleyecektir. Eğer mutlaka gitmeniz gerekiyorsa klozet adaptörünüzü yanınızda götürmeniz yararlı olabilir.
  • Gündüz tuvaletini kontrol edebilmek, gece tuvaletini kontrol edebilmekten daha kolaydır. Eğer çocuğunuz gece altına kaçırmaya devam ediyorsa alıştırma külodu veya bez ile destekleyebilirsiniz.

Yaşamdan örnekler

Oğluma tuvalet eğitimi vermeye başlayacağım zaman bezini onunla birlikte çöpe atıp, evdeki kullanılmamış bez paketlerini göremeyeceği yerlere sakladım. Bunun artık bez kullanılmayacağı konusunda kararlı ve ikna edici bir davranış olduğunu düşünüyorum. Ayrıca evdeki halıları bir süre daha hafif ve kolay yıkanabilir halı/kilimlerle değiştirmeniz de kaza durumlarında daha sabırlı davranmanızı sağlayabilir. Hatta bahçeli bir evde ikamet ediyorsanız bahçeye bir oturak lazımlık alarak çocuğunuz bu geçiş dönemini daha eğlenceli geçirmesini sağlayabilirsiniz. Biz bu dönemi daha eğlenceli hale getirmek için bir markanın müzikli lazımlığını kullanmıştık. Ancak bir süre sonra müziğin kızılötesi ışınla aktive olduğunu farkedip oyuncaklarını müziği sürekli duymak için lazımlığın içine doldurmuştu.:)

Çocuğunuz ebeveynleriniz veya bakıcı tarafından bakılıyorsa tuvalet eğitimini izin döneminizde vermeniz çocuğunuzun sizden alacağı destekle daha kolay adapte olmasını sağlayabilir. Ancak tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız ve çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır olduğu dönemde izin alabilme şansınız yoksa bu dönemi ertelemeden ebeveynleriniz veya bakıcı kontrolünde de tuvalet eğitimi tamamlanabilir.

Çocuğunuzun tuvalet eğitiminde yararlanabileceğiniz uzman görüşleri ile birlikte kendi fikirlerimi sizin için derlemeye çalıştım. Sizin de tuvalet eğitimine başlayacak anneler için önerileriniz varsa yorumlarda belirterek bu sürece destek olabilirsiniz.

Sonuç olarak, çocuğunuz tuvalet eğitimini 1 hafta da sürse, 6 ay da sürse başarıyla tamamlayacak. Önemli olan bir gün geriye dönüp baktığınızda bu süreçten hafızanızda kalan ve çocuğunuzda (eğer hatırlayabilecek yaşta ise) iz bırakan hatıralardır. O yüzden bu süreçte çocuğunuza göstereceğiniz sabır çocuğunuzun sağlıklı gelişimine katkı sağlayacaktır.Mutlu günler, gülerek hatırlayacağınız anılar dilerim..:)

29.07.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir