— Genel —

Facebook hesabınızda güvende misiniz?

Facebook uygulamalarının hayatımızda kapladığı yer ile internet, bilgisayar ve özellikle sosyal medya bağımlılığından bir önceki yazıda bahsetmiştim. Yazının sonunda; sosyal medya bağımlısı olup olmadığınız konusunu açıklığa kavuşturduysanız (henüz okumadıysanız buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz), şimdi sosyal medya tehlikeleri ve güvenli kullanım için yapmamız gerekenler kısmına geçebiliriz.

Sosyal medya tehlikeleri

Bir önceki yazıda sosyal medyanın çocuklar için ne kadar tehlikeli olabileceğinden bahsetmiştim. Gerekli güvenlik önlemlerini almazsak facebook hesaplarımız hem kendimiz, hem de çevremizdekiler için tehlike oluşturabilir. Bu tehlikeler; kötü niyetli kişilerce bilgilerimizin ele geçirilmesinden, dolandırıcılığa, şahsi fotoğraflarımızın kullanılmasından, bilgisayarlarımıza yerleşen virüslere kadar bir çok şekilde karşımıza çıkabilir.

Online dolandırıcılık

Teknolojinin gelişimi ile birlikte dolandırıcılık yöntemleri de farklılaşmaya ve çeşitlenmeye başladı. 1950’lerde Galata Kulesi’ni satan Dolap Osman; şimdilerde ise internette ve sosyal medyada kol gezen sosyal mühendisler.. İki durumda da bir anlık saflığınız ve zaafiyetinizden yararlanan dolandırıcılar.. Amaç aynı, yöntem farklı.. Üstelik teknolojinin kara deliklerine kendilerini öyle gizlemişler ki, takibi de tespiti de mümkün değil.. Eğer baştan güvenlik önlemlerinizi almazsanız sizin ya da çevrenizdekilerin maruz kalacağı riskler çok büyük.

Son zamanlarda sık yaşanan bir olay sahte ve kopya hesaplar.. Arkadaşlarınızın bilgilerini çalarak açtıkları sahte hesaplarla veya doğrudan hesaplarını ele geçirerek önce size arkadaşlık isteği gönderip ardından kredi kartı ya da telefon numaranız gibi bilgileri isteyenler, telefonunuza gelen mesajlara onay vermenizi isteyenler gibi bir çok kötü niyetli kişi kol geziyor sosyal medyada.. Aynı durum sizin hesaplarınız için de geçerli. Korunmanın yolu tabiki bu kişilere itibar etmemek, ancak bir anlık zaafiyetiniz ya da kazanç beklentinizden yararlanabilirler. Bu durumlara karşı uygulayabileceğiniz güvenlik önlemlerine aşağıda değineceğim.

Sosyal mühendislik

Sosyal mühendislik çok eskilere dayanan bir yöntem.. Esas olarak insanların zaafiyetinden veya dikkatsizliğinden yararlanarak kendisi, çevresi ya da çalıştığı kurum hakkında bilgiler toplanması, yada çeşitli yollarla insanların bilgi vermeye, yönergeleri takip etmeye ikna edilmesidir. Günümüzde cep telefonları ile aranarak görüşme esnasında hiç tanımadığı kişilerin sözüne itibar edip para gönderen, söyledikleri yönergeleri takip eden mağdurlar çoğalmaktadır. Bu duruma bir de internet ve sosyal medya ortamı dahil edildiğinde mağdur olan kişi sayısı daha da artmaktadır. Sosyal mühendislik temel olarak insan ilişkilerini esas alır. Sorduğu sorularla hakkınızda edindiği bilgileri size sunarak güveninizi kazanıp sonrasında ise sizi kendi taleplerine yönlendirir. Bu kişiler size sosyal medyada kendini kız olarak tanıtan kötü niyetli bir erkek veya emniyet mensubu olarak tanıtan bir dolandırıcı olabilir. Her durumda itibar etmeniz halinde hem siz hem de vereceğiniz bilgilerle çevrenizdekiler tehdit altında!..

Facebook güvenlik önlemleri

Aşağıda yer alan temel ve ileri düzey güvenlik önlemleri ile hem sosyal medya hesaplarınızı hem de kendinizi kötü niyetli kişilerden koruyabilirsiniz.

Parola güvenliği

E-posta hesaplarınıza ve sosyal medya hesaplarınıza tanımlamış olduğunuz şifreleri ‘123456’ gibi birbirini takip eden rakamlar, ‘qwerty’ gibi belirli kalıplar, doğum tarihiniz veya kolayca bulunabilir bilgilerle oluşturmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü bu örnekler gibi belirli kombinasyonlar sürekli denenmekte ve şifre güvenliği zayıf olan hesaplar kolayca ele geçirilebilmektedir. Şifrelerinizi oluştururken mümkün olduğunca tahmin edilemez kombinasyonlar, ayrıca bir büyük ve bir küçük harf ile sayılardan oluşan bir şifre belirlemeniz sosyal medya hesaplarınızın şifre güvenliğini sağlayacaktır. Peki yeterli mi? Kesinlikle hayır!..

E-posta güvenliği

Sosyal medya hesaplarınızı ele geçirmenin başarısız olması akabinde eğer bilgisine ulaşılabiliyorsa ilk hedef e-posta hesaplarınızdır. E-posta adresinize ulaşılabilirliği engellemek için Facebook hesap ayarlarınızdan e-posta adresinizin gizlilik ayarını ‘Sadece ben’ olarak değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için Profiliniz>Hakkında>İletişim Bilgileri>E-posta>Hesap ayarlarında e-posta adresleri ekle/kaldır>Sadece Ben yolunu izleyebilirsiniz.

Cep Telefonu Numarası

Yukarıda anlatılan temel güvenlik önlemlerine ek olarak hesabınızı ileri düzey güvenlik önlemleri ile koruma altına alabilmek için cep telefonu numaranızı eklemeniz öneriliyor. Cep telefonu numaranızı Profiliniz>Hakkında>İletişim bilgileri alanından ekleyebilirsiniz. Bu şekilde eklenen cep telefonu numaranız 3. kişilerle paylaşılmamaktadır.

Giriş Uyarıları

Hesabınıza cep telefonu numaranızı eklemenizin ardından Hesap Ayarları>Güvenlik ve Giriş>’Tanınmayan girişler hakkında uyarılar al’ seçeneğini aktif hale getirmeniz halinde tercihinize göre e-posta, Facebook bildirimi veya cep telefonunuz aracılığıyla bildirim almanız mümkün.. Bunu yaparken bildirimlerin Facebook’a her girişte değil, tanınmayan cihaz ve tarayıcılardan yapılan girişlerde gönderileceğinin altını çizmek gerek..

Giriş onayları ve Kodmatik

Kodmatik, hesabınıza 3. kişilerin giriş yapma girişiminde cep telefonu numaranıza kısa mesaj olarak gönderilen kod girilmeksizin giriş yapılmasını önleyen ileri düzey güvenlik önlemidir. Uygulama gereği önce cep telefonu numaranızı eklemeniz gerek tabiki.. Kodmatik ayarını Hesap ayarları>Güvenlik ve Giriş>’İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan’ seçeneği ile karşınıza çıkan yönergeleri takip ederek kullanıma açabilirsiniz.

Güvenilir kişiler

Facebook hesabınıza erişim sağlayamamanız halinde bu seçenek aracılığıyla belirlemiş olduğunuz arkadaşlarınıza gönderilen kodu kullanarak giriş yapabilmenizi sağlayan bir güvenlik önlemidir. Hesap ayarları>Güvenlik ve Giriş>’Hesabına erişememen halinde iletişime geçebileceğin 3-5 arkadaş seç’ seçeneği ile aktif hale getirebilirsiniz. Arkadaşlarınız arasından en az 3 kişi belirlemeniz gerekmektedir.

Tanınan cihaz ve tarayıcılar

Güvenlik ve giriş ayarlarında Facebook hesabınıza daha önce giriş yapılan tarayıcı ve cihazlar listelenmekte olup, bu cihaz ve tarayıcıların listesini yönetmenize izin verilmektedir. Artık kullanmadığınız yada sizin tarafınızdan kullanılmadığını düşündüğünüz cihaz ve tarayıcılardan bu sekme aracılığıyla çıkış yaparak tanınan cihazlarınız arasından silebilirsiniz. Bu listede yer alan cihaz ve tarayıcılardan tekrar giriş yapılması halinde kodmatik ve giriş bildirimleri bu tarayıcı ve cihazlar için devre dışı sayılacaktır.

Uygulama izinleri

Hemen hemen hepimiz bir facebook uygulaması indirdiğimizde ilk girişte izin ekranında sorulanlara hızlıca onay vererek geçiyoruz. Şimdi geri dönüp bunları kontrol etme zamanı.. Çünkü izin verdiğimiz bu uygulamalardan bazıları kötü niyetli veya virüs içeren içerik barındırıyor olabilir. Uygulama izinlerinizi Hesap ayarları>Uygulamalar kısmından kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz. Uzun süredir kullanmadığınız ve çok bilinmeyen uygulamalar ile ilgili yetkilerin kaldırılması tavsiye edilmektedir.

Facebook paylaşım güvenliği

Facebook ayarları ile düzenleyebileceğiniz tüm güvenlik önlemlerine değindikten sonra paylaşımlarınızla ilgili dikkat edebileceğiniz hususları da hatırlatmakta fayda var. Örneğin; evinizde çekmiş olduğunuz bir fotoğrafı paylaşırken eklediğiniz, paylaşımınıza sevimlilik katan ‘My Home:)’ konum bilgisi, bir ay sonra tatile çıktığınızda yapacağınız paylaşımın ardından size planlı bir soygun olarak geri dönebilir. Çocuğunuzla okulun ilk günü heyecanı ile paylaştığınız okulunuzun konumu da canınızdan çok sevdiğiniz evladınızı korumasız bırakmanıza sebep olabilir. Facebook ve sosyal medyanın hayatımıza ne denli dahil olduğuna önceki yazıda değinmiştim. Önceleri, cep telefonu ilk çıktığı dönemlerde, gideceğimiz yere vardığımızda haber vermemizi isteyen, ya da anlık olarak nerede olduğumuzu merak eden aile üyelerimize özgürlüğümüze müdahale olduğunu düşünerek çemkirirken, şimdi bu bildirimleri gönüllü yapar olduk. Kendi elimizle kendi özgürlüğümüze müdahale ediyoruz, ve bunu yaparken eğleniyoruz, ne garip!..

Sosyal medya artık hayatımızla iç içe bir unsur olduğuna göre kendimizi korumak için uyguladığımız güvenlik önlemleri kadar sosyal medya hesaplarımıza da önem vermeliyiz.

Sanal dünyada gerekli güvenlik önlemlerini almamak paspasın altına konulan anahtar kadar risklidir..Güvenli paylaşımlar diliyorum. 🙂

10.08.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir